SPIEKI KWARCOWE

CO TO JEST SPIEK KWARCOWY? JAK POWSTAJĄ SPIEKI KWARCOWE?

Spieki kwarcowe  produkuje się na bazie naturalnych składników mineralnych, nadając im formę wielkoformatowych cienkich płyt. Te składniki to skały granitowe z dodatkami piasku kwarcowego, iłów oraz pigmentów ceramicznych. Płyty wytwarzane są podczas zaawansowanego technologicznie procesu łączenia wyselekcjonowanych, rozdrobnionych składników w jednorodną całość. Najpierw mieszanka mineralna jest prasowana -  poddawana ciśnieniu kilkuu ton. Następnie za pomocą drukarek cyfrowych jej powierzchni nadaje się odpowiedni kolor i wzór. Wzory spieków kwarcowych często imitują granit, marmur, piaskowiec lub drewno. Uformowane płyty wypala się w temperaturze powyżej 1200Co. Tak powstaje spiek ceramiczny: materiał o niesamowitych właściwościach fizycznych i chemicznych, swoją odpornością i trwałością przewyższający składniki, z których powstał.

JAKIE CECHY MAJĄ SPIEKI? GŁÓWNE ZALETY SPIEKÓW KWARCOWYCH

LEKKI JAK.. SPIEK

Odporne i trwałe spieki kwarcowe bez wątpienia można uznać za uniwersalny materiał w dekoracji wnętrz. Zwłaszcza, jeśli uwzględnimy liczne możliwości zastosowań, które zapewniają charakterystyczne cechy płyt ze spieków tj. ich duże wymiary, niewielka grubość i bardzo niska waga.

Płyty spieków kwarcowych produkuje się w dużych formatach. Dzięki temu ich montaż nie wymaga dużej ilości łączeń, fug czy spoin, a we wnętrzu można uzyskać piękny jednolity efekt. Szczególną uwagę warto zwrócić na wielkoformatowe płyty ceramiczne o wymiarach 3240x1620 mm. Duże wymiary spieków ceramicznych dają równie wielkie możliwości aranżacyjne i projektowe.

Płyty ceramiczne są zwykle dostępne w kilku grubościach. Najcieńsze spieki ceramiczne mają zaledwie 3,5 mm. Cienkie płyty ze spieków kwarcowych świetnie sprawdzają się jako fronty mebli, okładziny ścian lub sufitów. Spieki o grubości 5-6 mm można zastosować na elewacjach, schodach i podłogach. Najlepsza grubość spieku na blat kuchenny czy łazienkowy? Zaleca się, aby blat ze spieku miał grubość 10-12 a nawet 20 mm. Niewątpliwymi atutami spieków ceramicznych są wyjątkowa płaskość powierzchni, a także powtarzalność grubości.

Duże wrażenie robi waga spieku kwarcowego, która jest 10-krotnie niższa niż waga kamienia naturalnego o tych samych wymiarach. Ile waży spiek ceramiczny? Zwykle jest to tylko 7-30 kg/m2. Niska waga oraz niewielka grubość płyt spieków kwarcowych ułatwiają montaż oraz pozwalają uzyskać zamierzony efekt bez użycia mocnych stelaży i ograniczenia przestrzeni we wnętrzu.

WŁAŚCIWOŚCI SPIEKÓW KWARCOWYCH

Spieki ceramiczne są odporne i trwałe: to jeden z głównych powodów ich ogromnej popularności. To właśnie wyjątkowe właściwości chemiczne i mechaniczne spieków sprawiają, że są tak znakomitym materiałem na blaty, fronty, okładziny, podłogi, stopnice, donice i wiele innych elementów wyposażenia wewnątrz i na zewnątrz budynków. Wybieramy je do kuchni, łazienek, salonów i biur, ponieważ spieki kwarcowe są:

odporne na ścieranie i zarysowania

intensywne użytkowanie i częste czyszczenie nie zmienia właściwości płyty

higieniczne

nie uwalniają szkodliwych substancji, nie tworzą się na nich pleśń, grzyby czy bakterie; idealne do kontaktu z żywnością

odporne na działanie chemikaliów

odporne na rozpuszczalniki organiczne i nieorganiczne, środki odkażające i detergenty, łatwe do czyszczenia bez naruszania powierzchni

mrozoodporne

absorbują maksymalnie 0,1% wody; nadają się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków

 

odporne na temperatury

odporne na ogień i wysokie temperatury; podczas pożaru nie wydzielają dymu ani substancji trujących

odporne na promieniowanie UV

podczas eksploatacji w pełnym słońcu i wysokich temperaturach, kolory pozostają niezmienione

przyjazne środowisku

naturalne, nie emitują żadnych substancji do środowiska, nadają się do recyklingu

odporne na plamy

nie chłoną cieczy, nie wymagają impregnacji; łatwe do czyszczenia nawet bez detergentów

WZORY KOLORY FAKTURY

W odpowiedzi na zmieniające się trendy w aranżacji wnętrz, co roku producenci płyt wprowadzają nowe kolekcje odpowiadające najbardziej wyszukanym gustom. Spieki kwarcowe wytwarza się w szerokiej gamie kolorystycznej. Wzory spieków kwarcowych świetnie imitują rysunek i faktury kamienia naturalnego, drewna, lastryko, betonu czy metalu. Do wyboru mamy spieki o powierzchniach matowych, satynowych i polerowanych.

Czołowi producenci spieków kwarcowych, na przykład firmy Laminam, Casalgrande Padana Marazzi czy Neolith oferują wielkoformatowe płyty ceramiczne w kilkuset wzorach i wykończeniach. Oryginalne wzornictwo i bogata paleta kolorów spieków sprawiają, że możemy cieszyć się  stylowym wnętrzem bez problemów z użytkowaniem bardziej wymagających materiałów.

Spiek kwarcowy
Spiek kwarcowy
Spiek kwarcowy

CIĘCIE I OBRÓBKA SPIEKÓW KWARCOWYCH

Doskonały materiał, jakim jest spiek ceramiczny, wymaga perfekcyjnej obróbki wykonanej fachowo i odpowiednimi narzędziami. Tu nie ma miejsca na kompromisy - cięcie spieków wymaga specjalistycznego sprzętu, zwłaszcza gdy w grę wchodzą wielkoformatowe płyty ze spieku.

Metodą, którą wykorzystuje się najczęściej jest cięcie strumieniem wody, podczas którego materiał nie jest poddawany naprężęniom, wysokim temperaturom czy oddziaływaniom chemicznym. Cięcie waterjet daje idealne kształty o precyzyjnych wymiarach. Kolejne możliwości daje nasze centrum obróbcze CNC, na którym szybko wykonujemy wszelkie typy precyzyjenej obróbki spieków kwarcowych np. wiercenie, frezowanie, polerowanie i szlifowanie oraz krawędziowanie.

Obróbka spieków kwarcowych i kamienia naturalnego to nasza specjalność i nasza codzienność. Posiadamy najnowocześniejsze maszyny CNC do obróbki i cięcia spieków, kamienia i szkła, a także duże doświadczenie w produkcji elementów z materiałów ceramicznych. Dlatego to właśnie Aldeco może zrealizować Państwa marzenia o spersonalizowanym wyposażeniu wnętrz, efektownej elewacji budynku, pięknym tarasie i ogrodzie.

KONTAKT

tel. biuro: +48 533 550 052

tel. produkcja: +48 533 550 054

e-mail: aldeco@aldeco.pl

©2017-2022 ALDECO

Wykonanie: MOQO