Pakowanie i transport blatu
-
Po obróbce płyty gotowy blat należy przenosić pionowo, kierując powierzchnię z otworami lekko ku górze.
-
Spakuj blat do drewnianej skrzyni lub umieść w specjalnych drewnianych ramach. Jeśli gotowy blat ma być przewożony na stojakach, powinny one być odpowiedniej wielkości, żeby stanowiły wystarczającą podporę dla płyty.
-
Krawędzie można zabezpieczyć pianką z tworzywa sztucznego albo ochraniaczami na narożniki.
-
Podczas przenoszenia, transportu i montażu należy unikać wyginania, skręcania oraz obtłukiwania, szczególnie krawędzi płyt.
Montaż blatu kuchennego i łazienkowego
-
Blat kuchenny lub łazienkowy instaluje się w odległości 2-3 mm od ściany.
-
Upewnij się, że podkład wzmacniający płytę jest idealnie płaski i wypoziomowany, a także stabilny i wytrzymały. Blat musi być stale wsparty szafkami kuchennymi lub łazienkowymi.
-
Jeśli blat został wykonany z więcej niż jednej płyty, sprawdź wypoziomowanie szafek - upewnij się, że nie ma między nimi różnicy poziomów.
-
Pęknięcia blatu spowodowane nierówną powierzchnią, na której leży lub leżała płyta blatu lub wynikające z niewłaściwego ustawienia mebli nie będą uznawane za wady produktu.
-
Na miejscu instalacji zawsze przenoś gotowy blat w pozycji pionowej, otworami skierowany ku górze.
-
Przymocuj blat do podstawy przy użyciu równomiernie rozłożonej warstwy silikonu.
-
Jeżeli blat składa się z kilku elementów, podczas montażu uważaj, aby zapobiec obtłukiwaniu widocznych krawędzi. Można to zrobić używając podkładek regulacyjnych, które należy usunąć, gdy blat zostanie poprawnie umiejscowiony.
-
Na koniec fugi należy wypełnić silikonem.
Instalacja umywalek, zlewozmywaków i płyt grzewczych
Instalacja podblatowa
Żadna krawędź zlewozmywaka nie wystaje ponad krawędź blatu. Zapewnia to ciągłą pracę na blacie. Czyszczenie i utrzymanie higieny jest szybsze i łatwiejsze - na blacie nie ma żadnych miejsc, w które może wchodzić pył i brud.
Instalacja nablatowa
Nieco podobna do podblatowej, ale z krawędzią zlewu wystającą kilka milimetrów nad blat. Najbardziej popularna i najprostsza.
Instalacja na równo z blatem
Nie pozostawia krawędzi nałożonych na blat: płyta grzewcza jest wpasowana w kilkumilimetrowej głębokości podcięcie wykonane w blacie. Głebokość podcięcia zależy od grubości instalowanej płyty grzewczej, zlewozmywaka lub umywalki. Jest to rozwiązanie bardziej praktyczne, jeśli chodzi o utrzymanie czystości, jednak nieco trudniejsze w dopasowaniu.
Podczas wpasowywania zlewozmywaka lub płyty grzewczej uszczelnij krawędzie silikonem, uszczelką lub innym odpowiednim produktem. Podczas montażu blatów L-kształtnych, zaleca się prostopadłe łączenie ich części oraz wypełnienie fugę między płytami silikonem. Ukośne fugi i łączenia nie są zalecane.
Wzmocnienia i mocowania
-
W przypadku blatów o niepogrubionych brzegach tj. bez doklejanego czoła, wzmocnienia muszą być zastosowane na całym obwodzie szafek, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc montażu zlewu i płyty grzewczej.
-
Blaty z pogrubieniem i nacięte pod kątem muszą być wzmocnione wstawieniem profili. Należy zastosować kleje elastyczne.
Montaż blatów stołów
-
W celu przymocowania blatu do ramy stołu można stosować akcesoria do szkła np. zagłębione kotwy o maksymalnej orientacyjnej głębokości 6 mm.
-
Podczas klejenia blatów do innych materiałów należy uwzględnić:
-
charakterystykę techniczne płyty oraz wybranego materiału, w tym rozszerzalność termiczną i wilgotność
-
-
przeznaczenie finalnego produktu, np. do wnętrz lub na zewnątrz
W celu zapewnienia pełnego utwardzenia kleju nawet na środku płyty, należy zastosować 2-składnikowe kleje epoksydowe lub poliuretanowe.
WAŻNE: Przed montażem płytę należy oczyść acetonem lub rozpuszczalnikiem z resztek kleju, zgodnie z zaleceniami producenta i zanim klej stwardnieje, Produkty 2-składnikowe (kleje, fugi) są trudne do usunięcia po ich utwardzeniu, dlatego podczas klejenia unikaj zabrudzenia płyt. Usunięcie resztek kleju może okazać się niemożliwe.
Czyszczenie i konserwacja
Blaty ze spieku ceramicznego nie wymagają specjalnych zabiegów konserwujących i są proste w czyszczeniu, do którego potrzebna jest tylko ciepła woda i neutralny detergent.